Архива на настани

Архива на настани

Архива

Во рамките на дводневната официјална посета на Република Северна Македонија, претседателот на Република Словенија Борут Пахор, во придружба на својот домаќин, претседателот …

Претседателот Stevo Pendarovski и нуркачкиот тим од баталјонот на специјалните сили на АРМ во посета на праисториската наколна населба и постојаната изложба …

Автор Марина Коцарева Ранисављев Петок 07.08.2020 вo 20ч.,во лапидариумот на Куќата на Робевци – Завод и Музеј – Охрид. Изложбата ќе трае …

ПРОТОКОЛ за работа на библиотеки, музеи, галерии и изложбени простори Заради спречување на пренесување и ширење на СОVID-19 инфекција предизвикана од Коронавирусот, …

За сите оние кои сакаат да дознаат нешто повеќе за иконописот и иконите во светски познатата Галерија на икони-Охрид, една флип верзија …

И еве, се надеваме дека веќе се наоѓаме на крајот на оваа скоро тримесечна вонредна состојба предизвикана од Корона вирусот, па затоа …

Почитувани, продолжуваме со нашата изложбена програма. Овојпат преку еден краток видео материјал имаме чест да ви ја преставиме самостојната изложба на ликовниот …

Честит Рамазан Бајрам на сите верници од исламската вероисповед. #EidMubarak

Честит 24-ти мај, Денот на сесловенските просветители и рамноапостоли Светите Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост и литература, изумители на првата …

Денес, 18-ти Maj се одбележува Интернационалниот ден на музеите. Музеите се сведоци на едно постоење, мост помеѓу минатото и сегашното, од праисторијата …

Со оглед дека Галеријата на икони-Охрид, како и сите музеи во светот е затворена поради новонастанатата ситуација со пандемијата заради вирусот Covid19, …

Во 2017 година во Лапидариумот во Куќата на Робевци беше отворена интернационалната изложба на графика во мал формат насловена А4. Изложбата беше …

Почитувани, нашата работа продолжува и во услови на прогласена светска пандемија. Поради неможноста физички да претставиме изложба ние се одлучивме да ви …

Локалитет “Манчевци” е делумно истражен во текот на 2007 година при што се отстранети два објекти. По извршените археолошки ископувања на овој …

Во Охрид досега се откриени девет ранохристијански цркви, меѓутоа, секако најзначајна и со многу зачувани остатоци е огромната базилика во месноста Плаошник, …

Локалитетот Плаошник се наоѓа во јужното подножје на повисокиот (западниот) рид на Охрид, на зарамнето плато меѓу цитаделата на Самоиловата тврдина и …

Античкиот театар е лоциран во подножјето на источната косина на повисокиот охридски рид, под Самоиловата крепост, во непосредна близина на еден од …

Еве, по претставувањето на зградите во кои се сместени административните и работните простории, како и изложбените простори и музејските згради за кои …

Откако ви ги претставивме објектите во кои се сместени работните и изложбените простории во кои својата дејност ја обавува и за кои …

   14. 12. 2019 – 15. 12. 2019 На ден 14.12.2019 г. од страна на вработените при Н.У.Завод за заштита на спомениците …

   23. 11. 2019 Министерот за култура и туризам на Народна Република Кина, Луо Шуганг и министерот за култура на Република Северна Македонија, …

11. 10. 2019 – 25. 10. 2019 Минатиот петок на 11.10.2019 год. се отвори самостојната изложба на Охридската сликарка и педагог Емел …

13. 07. 2019 Новоименуваната амбасадорка на САД, Кејт Брнс во посета на црквата Св. Богородица Перивлепта и Галеријата на икони во Охрид …

 17. 05. 2019 – 24. 05. 2019 На 17-ти мај по повод Меѓународниот ден на Музеите во Галеријата Робевци се отвори 29-тата …

03. 05. 2019 – 24. 05. 2019 Во периодот од 03 до 24 мај 2019 година во Галеријата н аикони-Охрид престојуваа и работеа …

04. 10. 2019 Во рамките на официјалната посета на нашата земја на 04.10.2019 година, државниот секретар на Соединетите Американски Држави, г-дин Мајк …

04. 03. 2019 – 22. 03. 2019 Вработените во НУ Завод и Музеј – Охрид, во пресрет на туристичката сезона, преземаат бројни активности …

03. 04. 2019 – 04. 04. 2019 На 03.04.2019 во 10:30 часот во спомен куќата на Христо Узунов ќе се одржи комеморација …

11. 02. 2019 – 12. 02. 2019 На 11.02.2019 година, амбасадорот на Соединетите Американски Држави, г-динот Џес Бејли, за време на престојот …

08. 12. 2018 – 09. 12. 2018             На ден 08.12.2018 год., во 12 часот, Музејот – Куќа на Робевци ги отвори …

07. 12. 2018 – 12. 12. 2018 На 07.12.2018 година во 18 часот Куќата на Уранија-МАНУ и во Куќата на Робевци беше …

19. 10. 2018 – 01. 02. 2019 На 19. 10. 2018 год во 13 часот во Куќата на Робевци  беше отворена изложбата …

22. 08. 2018 – 27. 08. 2018 Од 22 до 27 август, на Сараиште, се одржува Базар на охридски ракотворби. На иницијатива …

10. 08. 2018 – 04. 10. 2018 На 10.08.2018.во 20 часот беше отворена изложбата Антологија II (македонско сликарство 1950-1965) , избор на …

27. 07. 2018 – 09. 08. 2018 Минатиот петок 27.07.2018 во 20 часот беше отворена изложбата ”Мултиплицирани реалности” на авторите Мирко Вујисиќ, …

На ден 09.07.2018 година, претседателката на Комисијата за култура при Собранието на Република Македонија, д-р Ирена Стефоска, беше во посета на НУ Завод …

07. 07. 2018 – 25. 07. 2018 Во рамките на 6-тото издание на меѓународната летна школа по архитектура и дизајн која се …

04. 05. 2018 – 17. 05. 2018 Минатиот петок во Галерија Робевци беше отворена изложбата ”Бисерно синило” на ликовниот уметник Блашка Ми …

07. 03. 2018 – 15. 03. 2018 По повод 8-ми март синоќа женското друштво Бисера од Охрид ја отвори својата традиционална изложба …

17. 01. 2018 – 18. 01. 2018 Во Куќата на Робевци на 17-ти јануари се отвори еднодневна изложба на ракотворби и предмети …

15. 09. 2017 – 28. 09. 2017 Зафировска е родена во Скопје. Завршува средно уметничко училиште на одсек применето сликарство. Дипломира на …

29. 09. 2017 – 05. 10. 2017 Во петок  29.09.2017 во 20 часот во Галерија Робевци ќе биде отворена интернационалната изложба на …

11. 08. 2017 – 13. 09. 2017 На ден 11.08.2017  во Галерија Робевци е отворена изложбата АНТОЛОГИЈА I содржана од дела на доајените на македонското сликарство :Димитар …

28. 07. 2017 – 10. 08. 2017 Синоќа во Галеријата “Робевци” во Охрид беше отворена шестата самостојна изложба на охридскиот сликар Сашо …

14. 07. 2017 – 27. 07. 2017 Во рамките на програмата на овогодинешното издание на фестивалот Охридско лето, а како дел од …

13. 07. 2017 Денес во прва официјална посета на НУ Завод и Музеј-Охрид престојуваше министерот за култура на Република Македонија г-дин Роберт …

07. 07. 2017 Синоќа во куќата на Уранија се одржа промоција на научното дело “Монетарна циркулација на Плаошник-Охрид во римскиот империјален период” …

25. 06. 2017 – 30. 06. 2017 Кон крајот на месец јуни 2017 година, во долниот простор на Галеријата на икони-Охрид беше …

25. 06. 2017 – 02. 07. 2017 Синоќа во Центарот за култура “Григор Прличев” во Охрид беше отворена петтата сесија на меѓународната …

16. 06. 2017 – 29. 06. 2017 Изложбата “Intaglio” се состои од графички дела од авторите на графичкото студио “Print Nest+” од …

30. 06. 2017 – 06. 07. 2017 Ликовните дела на романската сликарка Емилиа Персу, по пауза од шест години повторно се изложени …

19. 05. 2017 Традиционално, како и во изминатите години, НУ Завод и Музеј-Охрид го одбележува 18 мај Меѓународниот ден на музеите. Оваа …

 09. 04. 2017 – 14. 04. 2017 Од 9 до14 Април 2017 година во нашата земја престојува реактивна мониторинг мисија на УНЕСКО/ИКОМОС/ИУЦН …

04. 04. 2017 – 05. 04. 2017 Форумот на Словенските Култури (ФСК) е непрофитна организација основана во 2004 Година во Љубљана. На …

02. 06. 2017 – 15. 06. 2017 На изложбата “Мал формат” се преставени дела изработени во најразлични ликовни техники од 50 македонски …

14. 10. 2016 Богатата збирка na плакати која Полската амбасада во РМ ја донесе, во земјава е достапна и за охридската уметничка …

09. 09. 2016 – 16. 09. 2016 Мустафа Џеват Атал е роден во Караман Турција. Дипломира на Универзитетот “Селџук” ,докторира на “Гази …

09. 08. 2016 – 20. 08. 2016 Во рамките на активностите на Македонската Академија на Науките и Уметностите за одбележување на 1100-годишнината …

29. 07. 2016 Марија Мешкоска е родена во Охрид (1989) година. Дипломирала во 2012 година на Факултетот за ликовни уметности, отсек сликарство …

17. 06. 2016 – 30. 06. 2016 Во Галеријата Робевци во Охрид е отворена првата самостојна изложба на дела во комбинирана техника …

03. 06. 2016 – 16. 06. 2016 Шафартцик е родена во1964 година во Бремен, Германија. Студирала на Универзитетот во Готинген, Германија и …

23. 05. 2016 – 06. 06. 2016 Традиционалната манифестација “Македонија во чест на Св Кирил”, во 2016 година по 48 пат се …

24. 07. 2015 – 05. 08. 2015 Во рамки на фестивалот “Охридско лето” беше отворена 60-тата самостојна изложба на познатиот македонски сликар …

15. 05. 2015 – 31. 05. 2015 Уметничкиот израз преку дела на бројни уметници од земјава и странство, кои во изминатите години …

23. 05. 2015 – 07. 06. 2015 Во рамките на 47-та манифестација “Македонија во чест на свети Кирил” во комплексот Виториано на …

28. 11. 2014 Овие две изложби на етнолошки предмети, кои се чуваат во НУ Завод за заштита на спомениците и Музеј-Охрид, на …

24. 07. 2014 – 16. 11. 2014 Дел од вредните археолошки предмети пронајдени во охридскиот регион на 24-ти јули ќе бидат изложени …

 09. 09. 2013 Во изложбениот салон на Куќата на Робевци во Охрид, пред македонската и странска јавност се изложени ретки примероци на …

04. 10. 2013 На изложбата беше презентирано  уште едно етнолошко богатство со кое располага НУ Завод и Музеј Охрид, а без кое …

09. 02. 2011 – 11. 05. 2011 Ова беше најголемата изложба која некогаш била изнесена од Република Македонија во некој странски музеј. …

03. 10. 2010 – 08. 10. 2010 Изложбата беше организирана по повод по повод 1100 годишнината од упокојувањето на св. Наум Охридски …

25. 10. 2008 – 22. 03. 2009 Со оваа изложба уште еднаш беше стакнат сјајот на Византиската империја. Беа изложени околу 323 …

30. 11. 2004 Изложбата беше организирана во чест на големото дело на светите солунски браќа  Кирил и Методиј. Истата се состоеше од …

23. 03. 2004 – 04. 07. 2004 Изложбата, организирана од еден од најголемите и најпознати музеи во светот, беше трета од серијата …

02. 10. 2001 Изложбата беше организирана по повод одбележувањето на 50-годишнината од обновувањето на Народниот музеј во Охрид, кој е една од …